بررسی درس فیزیک در کنکور

بررسی درس فیزیک در کنکور

سلام بچه‌ها، امیدوارم حالتون خوب باشه. بریم با همدیگر به بررسی درس فیزیک در کنکور بپردازیم.

مطالعه درس فیزیک

درس فیزیک برخلاف دروس اختصاصی دیگر مثل شیمی و ریاضی پیچیدگی زیادی ندارد، ولی به علت داشتن حجم زیادی از فرمول‌ها و مفاهیم نسبتا زیاد، نیاز به مطالعه مفهومی و عمیق دارد.

فیزیک از دو بخش حفظیات و حلیات و مسائل تشکیل شده است که اکثر دانش‌آموزان در بخش حلیات مشکل دارند.

مطالعه حفظیات فیزیک

مطالعه حفظیات فیزیک بهتر است از خود کتاب (اصلی‌ترین منبع کنکور و نهایی) به صورت پارت‌های کوتاه مطالعاتی (مثلا نیم ساعت در چند روز هفته) در برنامه هفتگی گنجانده شود که تایم زیادی هم نگیرد. این مورد با توجه به نهایی‌ها هم می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد چرا که شما از چند ماه قبل به صورت روتین، حفظیات کتاب را خوانده‌اید و دغدغه و استرس حفظ کردن را ندارید.

آموزش حلیات فیزیک

برای آموزش درست اولیه حلیات این درس توصیه می‌شود که مبحث مورد نظر را از جزوه دبیر، درسنامه، فیلم آموزشی و کلاس مطالعه و پس از یادگیری مفهوم کلی به سراغ تست‌ها بروید. آموزش کامل و اصلی در بطن تست زدن‌های زیاد می‌باشد. حتی اگر تست‌های زیادی را در مراحل اولیه نادرست زدید، ناراحت و دلسرد نشوید و با خونسردی به سراغ پاسخنامه بروید و پس از یادگیری خط فکری سوال، دوباره خودتان دست به کار شوید و سوال را حل کنید. هرگز حلیات را ذهنی حل نکنید، ایده‌ها و دانسته‌های خود را بر روی کاغذ بیاورید.

هنر آزمون دادن

قطعا همه ما می‌دانیم که برای گرفتن نتیجه خوب، چه در کنکور و چه در نهایی جدا از مطالعه اصولی و کافی باید هنر آزمون دادن را هم بلد باشیم. هنری که به ما کمک می‌کند تا بتوانیم تمام اطلاعاتی را که داریم به درستی استفاده کنیم و به خاطر مسائلی مثل کمبود وقت و استرس و بی‌دقتی نتیجه نامطلوبی را کسب نکنیم.

یکی از راه‌هایی که به تقویت هنر آزمون دادن کمک می‌کند، آزمون دادن در خانه است. اول اینکه خود تست زمان‌داری محسوب می‌گردد که در ادامه مبحث مفصل‌تری در مورد آن خواهیم داشت و دوم اینکه شما یاد می‌گیرید وقتی که شرایط آنگونه که می‌خواهید پیش نرفت، چه تصمیمی بگیرید.

تحلیل آزمون‌ها

بعد از هر آزمونی که می‌دهید، تحلیل دقیقی انجام دهید و علل بی‌دقتی‌های خود را در دفترچه‌ای نوشته و قبل از آزمون‌های بعدی به آن‌ها نگاه کنید. بعد از چندین بار خواهید فهمید که مغز شما در مواجهه با اینگونه بی‌دقتی‌ها آگاه شده و کمتر خطا می‌کند.

همواره یادتان باشد که اگر امروز بلد نشدید، بهتر از این است که سر جلسه کنکور بلد نباشید.

تمرین تست‌های زمان‌دار

نکته مهم در مورد این درس این است که پس از تسلط کافی، حتما سراغ تست زمان‌دار بروید و یاد بگیرید که در محدودیت زمانی، عملکرد و قدرت حل تست را حفظ کنید. هرگز برای محاسبات حتی در خانه از ماشین‌حساب استفاده نکنید و تمرین کنید که در چرک‌نویس کوچکی راه‌حل‌ها را بنویسید.

کلاس‌های فیزیک

در مورد کلاس‌های فیزیک باید به این دو مورد توجه داشته باشیم:

  1. هرچه قدر هم که در کلاس روش و آموزش‌های استاد را یاد گرفته باشید، ولی اگر سراغ تمرین و تست نروید و خودتان با سوالات و پیچیدگی‌های آن درگیر نشوید، کلاس فایده‌ای نخواهد داشت.
  2. در هنگام انتخاب دبیر فیزیک خود، به این مورد توجه داشته باشید که با طرز بیان کدام دبیر راحت‌تر هستید. آن دبیر را انتخاب کرده و پیروی کنید. کلاس به منزله کسب درصد بالا نیست و چه بسا همه ساله افرادی را می‌بینیم که بدون کلاس و ویدئو توانستند درصد بالایی کسب کنند.

نکات مهم در مورد فرمول‌های فیزیک

برای بخاطر سپردن فرمول‌ها می‌توانید به ایده خودتان رمزگذاری‌هایی کرده تا هرگز از یاد نروند. به عنوان مثال فرمول محاسبه نیروی وارد بر سیم حامل جریان در میدان مغناطیسی را اینگونه در ذهن تثبیت کنید:

F = BIL SINƟ (بیل سینا)

نیروی وارد بر سیم حامل جریان در میدان مغناطیسی با استفاده از قانون دست راست، شامل فرمول F = ILBsinθ
نیروی وارد بر سیم حامل جریان در میدان مغناطیسی با استفاده از قانون دست راست، شامل فرمول F = ILBsinθ

خلاصه‌نویسی

اگر زمان کافی برای خلاصه‌نویسی ندارید، توصیه می‌شود که از خلاصه‌نویسی‌های دیگران استفاده کرده و در صورت نیاز آن‌ها را به دقت بررسی و تصحیح کنید. ولی اگر خودتان خلاصه‌نویسی می‌کنید، به چند مورد اساسی توجه کنید:

  1. در دور اولی که مطالعه می‌کنید، خلاصه‌نویسی نکنید چرا که در بار اولی که یک مطلب جدید را می‌خوانید، تمام مطالب به نظرتان مهم خواهد آمد.
  2. در خلاصه‌نویسی یادتان باشد که شما مطالبی را خلاصه می‌کنید که می‌دانید مهم هستند ولی امکان دارد فراموش کنید و نیاز به مرور و تثبیت دارند.
  3. خلاصه‌ای را که می‌نویسید، به زبانی ساده و قابل فهم بنویسید و حتما خلاصه نوشته شده را چندین بار مرور کنید.

در کنار خلاصه‌نویسی، شما باید تست‌های سخت و نکته‌دار خود را نشان‌دار کنید و نکات آن‌ها را یادداشت کرده و در چند روز منتهی به آزمون یا دوره، جمع‌بندی آن‌ها را مرور کنید.

برای یادگیری بهتر مفاهیم نمودارهای فیزیک، بهتر است چند بار خودتان روی کاغذ رسم کرده و تحلیل کنید تا به صورت تصویری به ذهنتان بسپارید.

در آخر، هر چه تمرین و تکرار شما در این درس بیشتر باشد، نتیجه بهتری خواهید گرفت.

 

امیدوارم مطالب براتون مفید بوده باشه با آرزوی موفقیت فراوان

نسرین کاظمی، دانشجوی پزشکی، مشاور آکادمی مپ

 

سوالات متداول

1. چگونه می‌توانم حفظیات فیزیک را به بهترین شکل مطالعه کنم؟

بهتر است از خود کتاب به صورت پارت‌های کوتاه مطالعاتی در برنامه هفتگی استفاده کنید تا تایم زیادی نگیرد و به صورت روتین حفظیات کتاب را بخوانید.

2. چگونه باید حلیات فیزیک را یاد بگیرم؟

ابتدا مبحث مورد نظر را از جزوه دبیر، درسنامه، فیلم آموزشی و کلاس مطالعه کنید و پس از یادگیری مفهوم کلی به سراغ تست‌ها بروید. هرگز حلیات را ذهنی حل نکنید و ایده‌ها و دانسته‌های خود را بر روی کاغذ بیاورید.

3. چگونه می‌توانم هنر آزمون دادن را تقویت کنم؟

آزمون دادن در خانه، تحلیل دقیق آزمون‌ها و تمرین تست‌های زمان‌دار به تقویت هنر آزمون دادن کمک می‌کند.

4. چه نکاتی در مورد کلاس‌های فیزیک باید در نظر بگیرم؟

توجه داشته باشید که پس از یادگیری در کلاس، سراغ تمرین و تست بروید و دبیر فیزیکی را انتخاب کنید که با طرز بیان او راحت‌تر هستید.

5. چگونه می‌توانم فرمول‌های فیزیک را بهتر حفظ کنم؟

می‌توانید برای بخاطر سپردن فرمول‌ها، به ایده خودتان رمزگذاری‌هایی کرده تا هرگز از یاد نروند.

امیدوارم مطالب برایتان مفید بوده باشد. با آرزوی موفقیت فراوان.